Jak poradzić sobie z brudnym Piekarnikiem?

Jak wyczyść szybę w piekarniku? Jak skutecznie wyczyścić wnętrze? Jak pozbyć się przykrych zapachów? Czym domyć piekarnik? W tym poradniku odpowiemy na te i inne pytania dotyczące czyszczenia piekarnika oraz przedstawimy domowe sposoby na czyszczenie piekarnika oraz fajny sposób na czyszczenie piekarnika z funkcją termoobiegu.

CZYSZCZENIE SZYBY PIEKARNIKA
Jest wiele sposobów na czyszczenie tłustych plam. Zależy jeszcze jak stare są plamy. Świeże można posypać mąką i odczekać, następnie wyszorować szybę płynem do mycia naczyń, woda mineralna również czyści tłuszcz. Skoro jednak nie działa soda, ani środki chemiczne możemy wnioskować, że plamy są bardzo stare i mocno zapieczone. Nie wiem, jakich środków chemicznych używałaś. Są specjalne środki do odtłuszczania. Do czyszczenia piekarnika można również użyć dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia grilla i rusztów, które świetnie radzą sobie z takimi zabrudzeniami.

Kolejnym sposobem jest wymycie szyby denaturatem. Skutecznym środkiem zmiękczającym toporne w usunięciu tłuste i zapieczone plamy jest wazelina. Posmaruj nią szybę i odczekaj. Po zmiękczeniu zastosuj tradycyjne metody mycia szyby lub płyn do zmywania czy sodę.

Jeżeli jednak żadna z powyższych metod nie zadziała można spróbować ostateczności, czyli popularnego kreta do czyszczenia rur. Do tego zabiegu musisz się specjalnie przygotować. Koniecznie włóż na ręce rękawice gumowe, okulary, stare ubranie. Drzwi ustaw poziomo i delikatnie nasyp na szybę trochę preparatu (to inaczej wodorotlenek sodu), zalej to niewielka ilością wody i pozostaw na max. 10 minut. Preparat nie może dotykać aluminiowych części! Następnie chwilę szoruj szczotką i spłucz. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności.

Brudny piekarnik

PIEKARNIK ELEKTRYCZNY Z FUNKCJĄ SAMOCZYSZCZENIA
Bez wątpienia rozwiązaniem dającym Ci największy komfort jest tzw. pyroliza. Wnętrze piekarnika czyści się samoczynnie. Jak to działa? Już wyjaśniam. Dzięki wysokiej temperaturze, wszystkie pozostałości grillowania lub pieczenia rozpadają się w łatwy do usunięcia popiół. Wiadomo jednak, że urządzenia z taką funkcją będą odpowiednio droższe.

Alternatywą dla tej opcji jest wnętrze piekarnika pokryte emalią katalityczną (lub wkłady z emalii katalitycznej). Podczas procesu pieczenia, tłuszcz lub resztki potraw ulegają wypaleniu. Wystarczy wymieść to co się zebrało. Podobnie jak funkcja pirolizy gwarantuje to Tobie utrzymanie w czystości trudno dostępnych miejsc. Niejako dopełnieniem tych funkcji jest aktywny katalizator. Specjalny filtr, który eliminuje tłuszcz i cząsteczki zapachowe z oparów. Powietrze, wydobywające się z piekarnika jest wolne od intensywnych zapachów. Bardzo praktyczne i często stosowane rozwiązanie w przypadku kuchni otwartych na pokój.

SPOSÓB NA CZYSTY PIEKARNIK, CZYLI CZYM DOMYĆ PIEKARNIK (DOMOWE SPOSOBY)

CZYSZCZENIE PIEKARNIKA SODĄ OCZYSZCZONĄ
Można to zrobić za pomocą specjalnych środków chemicznych dostępnych w sklepach lub domowym sposobem np. wodą z sodą oczyszczoną (soda łatwo rozprawi się z tłuszczem i przypaleniami) – na 0,5 litra gorącej wody rozpuść łyżkę sody i takim preparatem przy pomocy gąbki lub ściereczki umyj piekarnik.

CZYSZCZENIE PIEKARNIKA SOLĄ KUCHENNĄ
Inny sposób to posypać solą kuchenną miejsca, na których są przypalone resztki jedzenia i podgrzewać wnętrze piekarnika, aż do zbrązowienia soli, po czym sól usunąć ściereczką i umyć cały piekarnik.

CZYSZCZENIE PIEKARNIKA WODĄ Z CYTRYNĄ
Usunięcie zabrudzeń z piekarnika ułatwi nam woda z cytryną. Wystarczy do garnka wlać ok. 0,5 litra wody, wcisnąć sok z połowy cytryny, wstawić odkryty do piekarnika i podgrzewając doprowadzić do wrzenia wody. Para spowoduje, że brud zmięknie i wtedy łatwo go zmyjemy, a sok z cytryny odświeży zapach.

Czyszczenie piekarnika

CZYSZCZENIE PIEKARNIKA OCTEM
Świeże zabrudzenia warto czyść wodą z octem, kiedy wytrzemy piekarnik taką miksturą, następnie nagrzewamy go do 150 stopni, kiedy już ostygnie przecieramy go wilgotną szmatką.

CZYSZCZENIE PIEKARNIKA Z FUNKCJĄ TERMOOBIEGU
Jeżeli posiadasz nowy model piekarnika który posiada funkcje termoobiegu wystarczy, że wstawisz do niego wodę w naczyniu żaroodpornym, woda dzięki tej funkcji zacznie parować, a czyszczenie piekarnika stanie się o wiele łatwiejsze.

PRZYKRY ZAPACH
Kiedy piekarnik jest już wyszorowany, czas żeby pozbyć się przykrego zapachu. Można to zrobić np. tak: – w piekarniku w małym garnku bez przykrycia podgrzać ok. 300ml wody, a w niej: trochę majeranku, mięty i goździków. Zamiast ziół i przypraw w wodzie można też podgrzać np.:
– cynamon,
– kilka kropel aromatu waniliowego,
– sok lub skórki z cytryny,
– skórki z pomarańczy.

Można też w ciepłym piekarniku na godzinę umieścić talerzyk a na nim np.: pokrojoną cytrynę, skórki pomarańczy z wbitymi kilkoma goździkami lub kilka ziaren kawy.