Mając zmywarkę musimy pamiętać, że trzeba o nią dbać tak jak o każdy inny sprzęt AGD, dlatego w naszym poradniku postaramy się wyjaśnić jak i czym czyścić zmywarke? Przy jakich rzeczach zmywanych w zmywarce należy zachowac ostrożność czyli jakie sztućce do zmywarki? Oraz sól do zmywarki jednym ze środków zapobiegającym osadzaniu się kamienia.
RAZ DO ROKU – SPECJALNY PREPARAT
Aby nasza zmywarka służyła nam jak najdłużej, warto wyczyścić ją kilka razy w roku używając specjalnych preparatów odkamieniających do zmywarek. W tym celu powinniśmy włożyć detergent i uruchomić pustą zmywarkę używając intensywnego programu, oferującego najwyższą temperaturę zmywania.
DO KAŻDEGO ZMYWANIA- SÓL DO ZMYWARKI
Woda oprócz dużej zawartości wapnia, zawiera często dużo innych minerałów, które potrafią się osadzać na mechanizmach zmywarki. Najczęstszym problemem jest żelazo. Jeśli jest go w wodzie za dużo, łatwo to poznamy po brązowych plamach wewnątrz zmywarki. W takiej sytuacji należy, jak w przypadku kamienia, użyć specjalnego środka, który poradzi sobie również z osadami żelazianymi. Sól do zmywarki, nie tylko będzie zapobiegać osadzaniu się żelaza ale także, spowoduje mniejsze osadzanie się kamienia w zmywarce.
JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ FILTRY ZMYWARKI?
Co kilka miesięcy, a nawet częściej (niektórzy zalecają nawet co 10-15 cyki), w zależności od częstotliwości użytkowania, koniecznie trzeba czyścić filtr zmywarki. Zbierają się w nim niespłukane drobiny jedzenia. Brak dbałości o filtr może spowodować nawet zalanie mieszkania. Warto także regularnie sprawdzać czystość dysz na ramionach myjących. Zapchanie nawet jednej z nich może znacząco zmniejszyć skuteczność zmywania.
Wiele osób zapomina także o utrzymaniu w czystości drzwi zmywarek (szczególnie ich dolnej części) oraz uszczelek. Są to miejsca, w których łatwo zbierają się zanieczyszczenia i resztki posiłków, dlatego regularnie powinniśmy czyścić uszczelki oraz drzwi.
CZEGO NIE WOLNO MYĆ W ZMYWARCE?
Pod żadnym pozorem nie wolno w zmywarce myć rzeczy zanieczyszczonych benzyną lub innymi substancjami łatwopalnymi. Powinniśmy unikać mycia w zmywarce pędzli, filtrów piecowych, czy filtrów z elektronicznych oczyszczaczy powietrza. Mycie tych rzeczy może doprowadzić do uszkodzenia zmywarki, lub do odbarwienia i zaplamienia jej wnętrza.
Aby zapewnić bezawaryjną pracę urządzeń, ale także zwiększyć efektywność zmywania, naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać i usunąć z nich resztki jedzenia. Resztki mogą doprowadzić do szybkiego zapchania się filtrów urządzeń, dysz myjących, a krążąc wraz z wodą w konsekwencji osadzić się na umytych już naczyniach.
Aby uniknąć korozji zmywarki należy obowiązkowo spłukać naczynia czy talerze, które miały kontakt z kwaśną żywnością (np. ogórki kiszone, kapusta kiszona itp.). Kwasy zawarte w takiej żywności mogą doprowadzić do powstania ognisk korozji.
CO BEZPIECZNIE MOŻNA MYĆ W ZMYWARCE?
Bez problemu możemy myć garnki ze stali szlachetnej i emaliowane, talerze, kubki, szklanki czy sztućce. Delikatne szkło (jak np. od kieliszków do wina) warto zmywać przy użyciu programów delikatnych. W zmywarce możemy też spokojnie zmywać porcelanę i fajans, przy czym większą ostrożność zalecana jest przy starej porcelanie, gdyż w jej przypadku kolorowe zdobienia mogą blaknąć.
Przedmioty pozłacane i posrebrzane nadają się również do mycia mechanicznego, jednak musimy zwrócić uwagę, czy ich producent zezwala na mycie mechaniczne. Kuchenne przybory drewniane wykonane z twardego drewna jak np. drewniane sztućce i deski do krojenia nadają się do mycia w zmywarce. Należy jednak unikać mycia przedmiotów wykonanych z miękkiego drewna i zbyt cienkich – drewno może wtedy napęcznieć, lub mogą oderwać się jego fragmenty – konsekwencją tego może być także zapchanie filtrów i uszkodzenie zmywarki.
PRZY ZMYWANIU JAKICH RZECZY ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ?
Ostrożnie należy zmywać rzeczy wykonane z aluminium i plastiku. Te pierwsze mogą się odbarwić lub sczernieć, dlatego warto najpierw wykonać próbę. W przypadku przedmiotów plastikowych, to większość z tych używanych w kuchni nadaje się do mycia mechanicznego. Jeśli nie mamy pewności czy dane naczynie nadaje się do zmywania mechanicznego, a na naczyniu nie znajdujemy symbolu wskazującego na taką możliwość, to radzimy umyć takie przedmioty ręcznie, chroniąc je przed deformacją i zniszczeniem samej zmywarki w przypadku ich roztopienia.
Na koniec, pamiętajmy także, iż aby zapewnić jak najlepsze efekty zmywania, głębokie naczynia (np. garnki, miski) myć zawsze w dolnym koszu. Naczynia nie powinny się ze sobą stykać, a przed uruchomieniem zmywarki należy sprawdzić, czy ramiona myjące nie są zablokowane i mogą się swobodnie obracać.