Płyty ceramiczne zastępują gazowe – są łatwe w czyszczeniu, proste w obsłudze i szybkie w działaniu. Do wyboru mamy modele tradycyjne lub indukcyjne. Dlaczego często wybieramy indukcyjne mimo, że są droższe i trzeba mieć specjalne garnki? Oto powody:
BEZPIECZNIE CZYLI ZAWSZE CHŁODNA POWIERZCHNIA
W płytach indukcyjnych nie ma grzałki i nie ma ognia. Ciepło wytwarzane jest dzięki indukcji elektromagnetycznej. Prąd tworzy pole magnetyczne, które przechodząc przez ścianki garnka wytwarza ciepło na jego dnie, a nie jak w przypadku zwykłych płyt pod ceramiczną płytą. Do działania potrzebna jest więc: płyta i garnek. I co ma z tego zwykły użytkownik? Korzyści jest wiele: płyta jest zawsze chłodna w dotyku. Nawet kiedy zapomnimy wyłączyć palnik, nie ma ryzyka poparzenia – samo pole (bez garnka) jest po prostu nieaktywne i wciąż pozostaje zimne. Uwaga! Podczas gotowania płyta może się nagrzać, ale jest to tylko ciepło przekazane przez rozgrzany garnek.
Warto pamiętać! W niektórych regionach zdarza się, że przerwy w dostawie prądu to codzienność, w tej sytuacji pojawia się problem, ponieważ nie mamy możliwości schować sobie na zapas energii elektrycznej, ten problem znika, kiedy korzystamy z kuchenek gazowych, szczególnie kiedy używamy butli propan-butan, tego surowca możemy już zrobić zapas.
SZYBKO CZYLI GOTOWANIE W PRZYSPIESZONYM TEMPIE
Garnek nagrzewa się błyskawicznie. To dlatego, że temperatura powstaje tam, gdzie jest potrzebna, czyli bezpośrednio na dnie. Gotowanie, smażenie odbywa się przynajmniej o 30 proc. szybciej niż na tradycyjnej płycie ceramicznej! A gdy zmniejszymy temperaturę, garnek szybko się schładza. Dodatkowo palniki zwykle posiadają funkcją Booster (zależnie od marki i modelu – wszystkie pola lub tylko wybrane). Pozwala ona na zwiększenie mocy nawet o 50 proc.
PŁYTA INDUKCYJNA A ZDROWIE, CZYLI ZATRZYMUJEMY WITAMINY
Szybko uzyskiwana i precyzyjnie dozowana wysoka temperatura „uderza w punkt” potrawy. Mięso jest bardzo soczyste, warzywa zachowują więcej witamin. A to pozwala gotować nie tylko smacznie, ale i zdrowo!
CZYSZCZENIE PŁYTY INDUKCYJNEJ, CZYLI ŁATWE MYCIE
Indukcyjne płyty kuchenne nie mają żadnych zakamarków. Są idealnie płaskie i idealnie gładkie, a taką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Z płytami elektrycznymi jest tak samo. Jeśli jednak podczas gotowania na płycie indukcyjnej wyleje się zupa albo sos nic się nie przypali, co często zdarza się podczas gotowania na zwykłej płycie. Gotowanie na płycie indukcyjnej zmniejsza też ryzyko przypalenia garnka, ponieważ temperatura w naczyniu rozprowadza się równomiernie.
CZY PŁYTA INDUKCYJNA SIĘ NAGRZEWA? PRECYZYJNA TEMPERATURA
Płyty indukcyjne mają często nawet kilkunastostopniową regulację mocy, co pozwala idealnie dostosować temperaturę do rodzaju potrawy. Nigdy nie jest za wysoka, ani za niska i ułatwia gotowanie: żeby rozpuścić czekoladę wystarczy ustawić niski poziom ciepła i delikatnie podgrzewać (nie musimy robić już kąpieli wodnej), frytki nie nasiąkną olejem jeśli użyjemy najwyższej temperatury.
OSZCZĘDNIE CZYLI WIĘKSZY WYDATEK, MNIEJSZE KOSZTY
Jak można mówić o oszczędności skoro płyty indukcyjne są po prostu drogie? Nawet dwukrotnie droższe od zwykłych. Pamiętajmy jednak, że gotując na nich skracamy czas przyrządzania potraw. Palniki natychmiast reagują na zmniejszenie lub zwiększenie mocy i temperatury. Co więcej, pole grzejne jest inteligentne: samo rozpoznaje wielkość naczynia i odpowiednio dostosowuje moc. Dlatego płyta zużywa tylko tyle energii, ile rzeczywiście potrzebuje. A ponieważ przy gotowaniu indukcyjnym (odwrotnie niż w przypadku zwykłych płyt ceramicznych) nie ma grzałki, a zatem nie ma także przekazywania ciepła z grzałki do płyty i z płyty do garnka, na zewnątrz ucieka mniej ciepła. Samo gotowanie jest więc tańsze, ale inwestycja w kuchnię indukcyjną zwraca się dopiero po paru latach.
MAM MAŁĄ KUCHNIĘ, CZYLI ROZMIARY PŁYT INDUKCYJNYCH
To tak naprawdę najważniejsza kwestia, którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu, po co przepłacać, jeżeli nie gotujemy często, albo urządzenie ma służyć jednej lub dwóm osobą. Jednak z drugiej strony nie można też na tym oszczędzać, jeżeli często gotujesz lub masz dużą rodzinę, płyta nie powinna być zbyt mała, w takiej sytuacji lepiej dorzucić trochę niż się później męczyć.
Jeżeli chodzi już konkretnie o rozmiar płyt indykcyjnych, najczęściej spotykanym rozmiarem jest rozmiar 58 cm na 60 cm, jednak jak to mówią potrzeba matką wynalazku i producenci, starając się sprostać oczekiwaniom konsumenta, produkują bardzo małe, jak i bardzo duże rozmiary, liczba grzejników czasami nie kończy się na tych podstawowych 4, a kształty ich nie muszą być wcale już tylko okrągłe.